Mládež zamíří o víkendu na BISCUP 2016 do Českého Těšína

Datum publikace11. 3. 2016, 9.00

Do Českého Těšína zamíří o víkendu mládež z celé ostravsko-opavské diecéze na setkání s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem. Část účastníků využije možnost příjezdu již v pátek 11. března, hlavní část programu začíná v sobotu 12. v 9.00 hodin. Organizátoři z Diecézního centra mládeže očekávají příjezd až 600 účastníků z jedenácti děkanátů.

Program pátečního večera začíná v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ve 20.00 hodin. Večerní modlitbu povedou členové společenství Zacheusz. Od 22.00 hodin večerní program pokračuje hrou. Do 24.00 hodin bude možnost posezení v čajovně na faře a ve škole, kde bude zajištěno ubytování. V kapli exercičního domu je připravena možnost celonoční modlitby. Adoraci v kapli zakončí v sobotu 12. března od 7.30 modlitba ranních chval.

V sobotu 12. března přijedou do Českého Těšína další účastníci setkání, jejich registrace začíná v 8.00 hodin u kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Zde také začíná v 9.00 hodin program. Po úvodní scénce bude pro účastníky připraven biblický úvod s evangelickými duchovními, kteří v Českém Těšíně působí. Čas do oběda vyplní sdílení ve skupinkách. Na odpoledne budou připraveny workshopy, které zavedou mládež i do polské části města k farnímu kostelu sv. Máří Magdaleny. Tento kostel patří v diecézi bielsko-zywiecke k šesti chrámům mimořádného jubilejního roku se Svatou bránou milosrdenství. Z Těšína vyjdou mladí v 15.00 hodin procesím s ostatky sv. Melichara Grodeckého a bl. Matky Terezy zpátky do Českého Těšína, aby mohli v 16.00 hodin své setkání završit mší svatou. Právě při mši svaté se s mladými setká také biskup František Václav Lobkowicz.

Diecézní setkání s mládeží je spojeno se Světovým dnem mládeže, který zavedl papež Jan Pavel II. v roce 1984. Tehdy pozval papež mládež do Říma. Zúčastnilo se jej více než tři sta tisíc mladých lidí. Již během tohoto setkání mládeže začala v Janu Pavlu II. dozrávat myšlenka Světových dnů mládeže. Večer po skončení vigilie řekl členům přípravného výboru setkání: „Byla to dobrá myšlenka, je třeba pokračovat.“ A jak prohlásil, tak také udělal. Když byl rok 1985 v OSN vyhlášen Rokem mládeže, bylo rozhodnuto. Jan Pavel II. pozval mladé, aby se u příležitosti tohoto roku v Římě opět setkali.

Světový den mládeže se od té doby vyhlašuje každý rok na Květnou neděli. Mladí se setkávají ve svých diecézích se svými biskupy a jednou za tři roky se schází mládež z celého světa přímo s papežem. V letošním roce se uskuteční Světové dny mládeže v polském Krakově ve dnech od 25. července – 1. srpna. Na akci se chystají tisíce mladých lidí z celé České republiky.

Program setkání zde:  http://diecezko.doo.cz.

(autor: Pavel Siuda)

Autor článku: Zuzana Lášková