Ocenění je pro T. Halíka hlavně závazkem do budoucna

Datum publikace10. 3. 2016, 11.00

Oxfordská univerzita rozhodla o udělení čestného doktorátu deseti osobnostem, mezi nimiž je i český kněz, teolog a filosof Tomáš Halík. Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Co mu nejvíce pomohlo k získání nejvyššího akademického ocenění? Jaké jsou jeho aktuální plány?

Držitel již řady významných ocenění, profesor Tomáš Halík, nyní dosáhl vrcholného uznání akademického světa. Vedení Oxfordské univerzity 8. března 2016 oficiálně schválilo udělení nejvyššího akademického ocenění i českému duchovnímu Tomáši Halíkovi. K rozhodnutí přispěla především jeho snaha o mezináboženský dialog; vliv mělo i získání prestižní Tepletonovy ceny v roce 2014.

Co podle T. Halíka nejvíce v jeho životě napomohlo k získání takového ocenění? „Asi  mé knihy  a rozsáhlá přednášková činnost v zahraničí. Vícerektora Oxfordské univerzity, teologa,  který byl hlavním  navrhovatelem čestného doktorátu, nejprve zaujala má přednáška při udělení Templetonovy ceny, pak si přečetl mé knihy, vydané v angličtině a pozval mne na kolokvium s teology Oxfordské univerzity; domnívá se, že  se mi daří spojovat teologické a sociologické hledisko při interpretaci ‚znamení doby‘ a hledat cestu, kterou se mají v budoucnosti ubírat křesťanské církve v kulturně pluralitním světě,“ řekl pro ČBK.

Ocenění je pro T. Halíka především závazkem do budoucna, nejen odměnou za to, co už vykonal, řekl na včerejší tiskové konferenci. Kromě toho také vyjádřil vděčnost za to, že svou činností může přispět i k prestiži celé země.

Před T. Halíkem získali čestný doktorát Oxfordské univerzity pouze tři Češi: prezident Tomáš Garrigue Masaryk (v roce 1927), prezident Edvard Beneš (v březnu 1940) a prezident Václav Havel (v říjnu 1998).

Poté, co se T. Halík zařadil do této prezidentské řady oceněných, je nasnadě často kladená otázka, zda nezesílila jeho motivace kandidovat na českého prezidenta. V jeho odpovědích však zaznívají nové plány a priority: „Tato ocenění ukazují na prostor mezinárodní intelektuální scény, a tam bych chtěl asi do budoucnosti nejvíc zaměřit svoji aktivitu,' řekl také při včerejším krátkém setkání s novináři.

Jedním z jeho konkrétních cílů je založení mezinárodního think tanku při pražské filozofické fakultě, které by mělo být propojeno s dalšími prestižními univerzitami světa. Prozradil i plány pro nejbližší týdny: „Musím dokončit rukopis knihy o ateismu, kterou píšeme společně s Anselmem Grünem, dobře se připravit na sérii přednášek v Holandsku a rozhovory s holandskými teology, s nimiž se podílím na jednom mezinárodním výzkumném úkolu a připravit si kázání na velikonoční triduum.

Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Spolu s T. Halíkem obdrží čestný doktorát např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii, profesor Paul Krugman, lord Mance – soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, japonský architekt Kuzuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.

(foto: www.dominikdavid.cz / Člověk a víra)

Autor článku: Zuzana Lášková